• Dryck

Sommartrenden – Think Pink!

100630 Dryck --> Tillbaka

Bundustar Rosé, systervin till den röda succéboxen Bundustar (ett av Systembolagets fem mest sålda rödviner), fick betyget Bästa köp av Bengt-Göran Kronstam i DN-s genomgång av årets roséviner.

Per Bill (Dina Viner Professional nr 119):
“…i och med 2010 Bundustar Rosé skrivs ett nytt och trevligt kapitel i vinhistorien, om det första rosévinet i box som har såväl renhet som fräschör och en torr eftersmak med viss längd. För 189 kronor är det ett fynd, som jag klart kan rekommendera!

Ett ungt, fräscht och fruktigt rosévin med torr, fräsch frukt och inslag av hallon, äpple, persikor, citrus och mineraler. Läskande ren eftersmak.”

Bundustar Rosé 2010 har artikelnummer 72551 och kostar 189kr (3l box). Vinet finns i Systembolagets beställningssortiment.

Vinguiden.com