- Mat & bak
East West Sushi i Örebro öppnar dörrarna under Krogveckan!
120201 Lokalt --> Tillbaka16-29 februari är restaurangfesten Krogveckan tillbaka. Vid höstens Krogvecka deltog 165 restauranger och besöktes av 20 000 matgäster. Bokningen öppnar den 8:e februari.
Under Krogveckan går deltagande restauranger ihop och komponerar menyer där varje gäst äter 2 rätter för 200 kr. Förra gången valde hela 83 % av besökarna att prova en ny restaurang. För krogarna innebär det en chans att visa upp sig och sina menyer för nya gäster.
- Krogveckan är en härlig temavecka som inspirerar oss till att skapa en kreativ och smakrik meny. Det är roligt att se så många nya gäster som vågar sig ut och får upp ögonen för vår restaurang. I år kommer vi erbjuda bland annat halstrade pilgrimsmusslor med japansk smörsås, kockens grillmeny med bland annat naturbeteskött, närkelamm och säsongens såser. Till dessert erbjuder vi vår egen chokladmousse med shochu- & plommonmarmelad. Välkomna! säger Ki Sandholm, delägare på East West- Sushi i Örebro.
Andra restauranger som medverkar i Örebro är Kungsgatan 1.
Bokningen av bord görs via webbsidan >>, och öppnar den 8:e februari.
Örebroguiden

Skriv ut


