- Dryck
Ã…rets Bartender 2010 – Morgondagens dryckestrender!
100403 Dryck --> TillbakaKlassiska cocktails och champagnedrinkar kommer stort under våren och sommaren, även drinkar gjorda på färska råvaror och örter kommer att bli populära ute i barerna under de långa sommarnätterna. Företag som deltagit i undersökningen har som huvuduppgift ett arbete att skanna av världen efter nya produkter som kan tänkas bli storsäljare på den svenska marknaden men även ett ansvarsfullt uppdrag att underhålla sina befintliga varumärken.
Årets Bartender går den 11 april på Grand Hôtel i Stockholm med start klockan 12.00, prisutdelning räknad vara runt 17.00. Sanna Bråding är konferencier och underhåller från scenen. Företagen på leverantörsmässan som visar upp och erbjuder smakprover ur sina produktportföljer är Bibendum, Fondberg, Maxxium, Nigab och Stellan Kramer samt Hejco som klär restaurangsverige.
Årets Bartender, svenska mästerskapen i drinkblandning. Vinnarna i klassisk stil respektive flair representerar Sverige i World Cocktail Competition, en tävling arrangerad av International Bartenders Association som hålls i Singapore, november 2010. Sveriges Bartenders Gille är Sveriges enda nätverk för bartenders och officiell arrangör av Årets Bartender.
I samband med finalen på Grand Hôtel hålls en dryckesmässa med Sveriges ledande tillverkare och importörer av alkoholhaltga drycker som välkomnar både branschen och allmänheten till besök för provsmakningar och inspiration av sina produkter.
Ã…rets Bartender – Sveriges största och äldsta drinktävling för professionella bartenders
MND

Skriv ut


